حیوه القلوب ( تاریخ پیامبران )

حیوه القلوب ( تاریخ پیامبران )

مهندس امین بشارت نیا
35.23 MB
دانلود
تعداد دانلود 1486 بار

توضیح

این کتاب یکی از آثار و تالیفات با ارزش علامه ملا محمد باقر مجلسی است که به زبان فارسی نوشته شده است. حیوة القلوب در قصص و احوالات پیغمبران عظام و اوصیاء ایشان (ص) می باشد و جز کتب اخبار محسوب می گردد. موضوع این کتاب مستطاب بیان فضایل و کمالات و مناقب و معجزات و تواریخ حالات اجداد گرام و آباء فخام عالی نسب است و چون مطالعه این کتاب موجب حیوة ابدی دلهای اهل ایمان می گردد آن را به «حیوة القلوب» مسمی گردانیده است.

تاریخ و داستانهای پیامبران وانبیاء

معرفی اجمالی نویسنده: علامه ملا محمد باقر مجلسی در دار السلطنه اصفهان متولد شد. تولد ایشان در خانواده ی علم و فضیلت و در عصر مرجعیت میرداماد فقیه و فیلسوف نامی اتفاق افتاد. علامه مجلسی در اواسط نیمه دوم سده ی یازدهم هجری و ده سال اول سده ی دوازدهم مشهورترین دانشمند فقیه و محدث نامی شیعه امامی، و شیخ الاسلام اصفهان و سرآمد علمای آن شهر عالم پرور بوده است. علامه سومین پسر ملا محمد تقی مجلسی است که او نیز از مفاخر علمای شیعه است و در اواخر حکومت صفویه با پشت کار فوق العاده و حوصله پر توانش توفیق یافت از راه تألیف و تصنیف کتابها و تدریس علوم و فنون اسلامی و تعلیم و تربیت شاگردان بسیار و اداره امور دینی شیعیان عصر خویش، آن چنان خدمت مثبت و سازنده ای به مردم مسلمان و شیعه ایران کند که هیچ مرجع روحانی دیگری چنین توفیقی نیافته است. علامه در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان سال 1110 هـ.ق در اصفهان شهر خود به جهان باقی شتافت. ایشان را در کنار مسجد جامع، پایگاهش و نزدیک خانه اش، جنب پدر علامه اش ملا محمد تقی مجلسی مدفون کردند. آرامگاه او در کنار مسجد جامع اصفهان واقع است.

از مرحوم سید بحر العلوم علامه طباطبائی نقل شده است که او آرزو می کرد که تصانیف و نوشته های خودش در دیوان علامه مجلسی ثبت شود و به جای آنها یکی از کتابهای علامه مجلسی که ترجمه متون اخبار و به زبان فارسی می باشد، در دیوان او نوشته شود و این بدان جهت بود که عصر علامه مجلسی عصر شکوفائی دین بویژه مکتب اهل بیت علیهم السلام بود و علاقمندان به خاندان اهل بیت علیهم السلام رغبت زیادی به آشنائی با تاریخ و آثار این خاندان داشتند، ولی چون در آن عصر اکثر کتابها عربی بودند و کمتر کتابی در این رابطه به فارسی ترجمه شده بود، از این رو مرحوم علامه بزرگوار یکی از پیشگامان در این جهت بود که آثار و اخبار معصومین علیهم السلام را در قالب تألیفات فارسی بیان کرد که از میان آنها کتاب حیاة القلوب بود. این اثر یکی از تألیفات نفیس بجای مانده از علامه مجلسی است ، که جلد اول آن درباره پیامبران گرامی علیهم السلام ، و جلد دوم در احوال پیامبر بزرگ اسلام صلی الله علیه و آله و سلم ، و جلد سوم آن در امامت می باشد. و این کتاب ارزشمند مورد توجه علاقمندان در عصر علامه مجلسی و پس از آن بوده است بویژه برای کسانی که خواهان آشنائی با قصص انبیاء عظام علیهم السلام و جانشینان آنان و بعضی از قصه های مذکور در قرآن ، و آگاهی از سیره سید البشر رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و وقایع مربوط به عصر بعثت و قبل از آن و همچنین بعد از بعثت تا هجرت و از هجرت تا رحلت آن بزرگوار، و نیز در جلد سوم مسئله امام شناسی و وجوب وجود ائمه علیهم السلام و آیات درباره امامت مورد توجه قرار گرفته است . نکته ای که قابل توجه می باشد در این کتاب ، در برگرفتن تعداد بسیاری از روایات و اقوال مختلف در موضوعات مطرح شده در هر یک از جلدهای آن ، از این رو در تحقیق سعی شده است که از بیشتر مصادری که مؤلف آنها را مدنظر داشته استفاده و به آنها ارجاع شود؛ و علاوه بر آنهایی که خود او ذکر کرده ، در بعضی موارد از مصادر دیگری استفاده شده که آن مطالب یا روایات در آنها آمده است چه از کتابهای شیعه باشد و چه از کتابهای اهل سنت ، تا بهره بردن از کتاب کاملتر شود.

شماره پشتیبانی

09387345716

Description

..

logo-samandehi