بررسی قابلیت های iOS 15 – قسمت اول

1 118

بعد از معرفی iOS 15 و قابلیت های این نسخه اینبار تصمیم گرفتیم نگاهی جزئی‌تر به سیستم عامل گوشی های اپل داشته باشیم.

قابلیت اول : Focus

Focus یکی از قابلیت های کلیدی iOS 15 می‌باشد که در دل Do not Disturb قرار گرفته است.

در نسخه های قبلی Do not Disturb یک قابلیت کلی بود که به شما این امکان را می‌داد که در موارد خاص نوتفیکیشن های خانواسته بطور موقت به سراغ شما نیایند.

همه چیز در باره Do Not Disturb

اما حالا Focus های مختلف به شما این امکان را می‌دهند تا زیر شاخه های مختلفی برای Do not Disturb تعریف کنید.

برای مثال حالت خواب، زمانی که سرکار هستید، حالت رانندگی، حالت گیم، حالت گوش دادن به موسیقی و …

حالا با هم یک Focus جدی تعریف کنیم تا ببینیم چه جزئیاتی را می‌توان به یک Focus افزود.

iOS 15

برای افزودن یک Focus جدید از پایین صفحه New Focus+ را انتخاب می‌کنیم.

سپس می‌توانیم انتخاب کنیم در حین فعال بودن این Focus چه افرادی اجازه دسترسی به ما را داشته باشند. همچنین میتوان آن‌ها را از افراد گروه بندی شده مانند Favorites انتخاب کرد.

در کنار افراد می‌توانیم انتخاب کنیم نوتفیکیشن چه اپلیکیشن‌هایی در حین فعال بودن این Focus برای ما ارسال شوند. برای مثال می‌توانید مشخص کنید در حین کار یا مطالعه نوتفیکیشن شبکه های اجتماعی برای شما ارسال نشوند.

برای مثال ما یک Focus برای گوش دادن به موسیقی ساختیم و افراد و اپلیکیشن هایی که اجازه دسترسی به آن‌ها را در این فوکس می‌دهیم مشخص کردیم.

اکنون می‌توانیم اعلان تعداد نوتفیکیشن‌ها را نیز شخصی سازی کنیم که در هم اسکرین‌ و لاک اسکرین‌ به چه ترتیب نمایش داده شوند.

و اما نکته‌ای که Focus را بسیار خاص می‌کند، گزینه فعال شدن اتوماتیک آن با استفاده از Schedule or Automation می‌باشد.

در این قیسمت شما می‌توانید تعیین کنید در بازه زمانی خاص، یا حضور در یک لوکیشن خاص یا فعال بودن یک اپلیکیشن خاص و یا هر فعالیتی که قابل شخصی سازی است، Focus ساخته شده بطور خودکار فعال و غیرفعال شود.

برای مثال زمانی که به محل کار می‌رسید، اعلان های شبکه های اجتماعی بطور خودکار ساکت شوند. یا وقتی وارد یک بازی آنلاین و حساس می‌شوید اعلان ها بطور اتوماتیک ساکت شوند و همین طور برای مواقع خواب. و …. . والبته تمام این موارد با جزئیات افراد و تماس ها و هر آنچه در بالا گفتیم قابل شخصی سازی می‌باشد.

در ضمن می‌توانید برای Focus های خود استاتوس تعیین کنید تا زمانی که Focus فعال است، به افرادی که سعی در تماس با شما دارند، وضعیت شما را اطلاع رسانی کند.

و اما Live text ، قابلیت جنجالی iOS 15

یکی از قابلیت های iOS 15 این است که اکنون تمامی متن‌ها زنده هستند! برای توضیحات بیشتر به ادامه دقت کنید.

اکنون در تمامی عکس های که در گالری خود دارید و یا تصاویری که دوربین شما در حال ثبت آن‌هاست، اگر متنی وجود داشته باشد، iOS 15 آن را تشخیص می‌دهد. نشان این تشخیص ظاهر شدن یک علامت مانند آنچه در تصویر می‌بینید، در گوشه پایین سمت راست می‌باشد.

با انتخاب این گزینه تمامی متن های موجود در تصویر پیش روی شما تشخیص داده خواهد شد. و شما می‌توانید به راحتی آن ها را کپی و در جای دیگری پیست کنید. البته این قابلیت با متون فارسی هنوز بطور کامل سازگار نیست و بیشتر برای متون لاتین کاربرد دارد.

یکی از فایده های متون زنده iOS 15 این است که اکنون اگر آن را در اسپات‌لایت سرچ جستجو کنید، می‌توانید تصاویری که حاوی آن متن هستند را نیز پیدا کنید. این می تواند راهی برای پیدا کردن سریع و آسان ازطلاعاتی باشد که از آن‌ها عکس می‌گیرید تا در فرصت مناسب مطالعه کنید.

ممنون در قسمت اول بررسی قابلیت های iOS 15 با ما همراه بودید. برای مشاهده ویدیو بررسی این امکانات همین حالا روی این لینک کلیک کنید.

منتظر قست دوم بررسی قابلیت های iOS 15 از سیب اپ باشید.

اولین نظر
  1. […] ادامه قسمت اول بررسی قابلیت های iOS 15 به معرفی چند قابلیت جدید از بخش های مختلف این سیستم […]

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.