محمد بن زکریای رازی، مردی‌ست که الکل را کشف کرد

0 421

آدمی اگر برایش پیش بیاید که بخواهد زخمی را ضد عفونی کند، اصلا اگر اتفاقی بیفتد که مجبور شود جایی آتش روشن کند، خلاصه هردلیلی که برای استفاده از الکل داشته باشد، کمی به‌فکر فرو می‌رود. در دلش می‌گوید که این الکل چه‌ کارها که از دستش بر نمی‌آید. با خودش فکر می‌کند که راستی اگر الکل نبود؟… اگر الکل نبود، چه می‌شد؟
امروز، پنجم شهریور ماه، روز بزرگداشت محمد بن زکریای رازی، مردی‌ست که الکل را کشف کرد.
به مناسب این روز، تصمیم گرفته‌ایم که کمی از این مرد بزرگ صحبت کنیم. زکریای رازی یکی از آن کسانی‌ست که به‌عنوان افتخار ملی، همیشه درباره‌اش شنیده‌ایم. مردی که این روزها، او را یک « همه‌چیزدان» می‌نامیم.
گرچه نام زکریای رازی همیشه با «کشف الکل» همراه است و گرچه این کشف راه را برای بسیاری از پیشرفت‌ها در علم پزشکی و داروسازی باز کرد اما آنچه او را تا این حد بزرگ و مشهور کرده‌است، تنها در این کشف خلاصه نمی‌شود.
زکریای رازی، فقط یک شیمیدان نبود. شاید بتوان او را یکی از باوجدان‌ترین پزشکان تاریخ دانست. در فلسفه و حتی کیهانشناسی هم دانایی داشت و در تمام این زمینه‌ها آثار بزرگی نوشت که سال‌هاست مشق راه مردان بزرگ علم ایران و جهانند.
در کشورمان ایران، برای نشان دادن بالا مقامی این بزرگمرد علم، فعالیت‌های زیادی انجام شده‌است. نام‌گذاری مرکز تحقیقات واکسن و سرم‌سازی با نام انستیتو رازی، شاید یکی از نمادین‌ترین این فعالیت‌ها باشد.
ما هم در تیم سیب‌اپ، به‌عنوان بزرگترین اپ‌استور فارسی که برنامه‌های متنوعی را با ژانرهای مختلف برای مخاطبانی با متفاوت‌ترین سلیقه‌ها ارائه می‌کنیم، امروز می‌خواهیم دو برنامه را به‌شما معرفی کنیم که هم‌راستا با دست‌آورد‌های محمد بن زکریای رازی، مرد بزرگ علم ایران هستند. شاید بدین‌ترتیب، بتوانیم نقشی در نشان دادن ارزشمندی این دانشمند داشته باشیم و به‌ نوبه‌ی خودمان روز داروساز را هم تبریک بگوییم.
اولین این برنامه‌ها، دیجی‌داروست. دیجی دارو، برنامه‌ایست که به‌شما کمک می‌کند اطلاعات تمام داروهای مورد نیازتان را خیلی سریع و راحت پیدا کرده و مطالعه کنید.
اگر داروساز و یا پزشک هستید، برنامه‌ی دوم احتمالا برایتان جذاب‌تر است. سیب‌اپ، امروز به‌شما یک دیکشنری جامع پزشکی را معرفی می‌کند. این برنامه را می‌توانید با نام Dorland’s illustrated medical dictionary از سیب‌اپ دریافت کنید.

ما از ویکیپدیا استفاده کردیم تا درباره‌ی زندگی محمد بن زکریای رازی بیشتر بدانیم.
برای مطالعه‌ی بیشتر می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.