معرفی بهترین اپلیکیشن های آموزش ریاضی

0 360

اپلیکیشن آموزش ریاضی برای کسانی که علاقه به این شاخه از علم دارند بسیار جذاب است. این روزها اپلیکیشن‌های مختلفی برای آموزش ریاضی طراحی شده‌اند. یادگیری ریاضی و فرمول‌های بیشمار آن برای بسیاری از افراد، سخت و زمان‌بر است. از طرفی، یادگیری دروس ریاضی مستلزم تمرین و تکرار زیاد بوده و مداومت در حل تمرینات، لازمه آموزش این درس است. اما این همان بخشیست که ریاضی را خسته کننده و فرسایشی می‌کند.

معرفی چند اپلیکیشن آموزش ریاضی

استفاده از اپلیکیشن آموزش ریاضی می‌تواند به کمک شما آمده و آن را تبدیل به یک سرگرمی و تفریح کند. به خصوص اگر این روند همراه با ترکیب بازی و ریاضی باشد. در ادامه چند مورد از بهترین اپلیکیشن‌های آموزش ریاضی را معرفی خواهیم کرد.

۱- Prodigy: یادگیری ریاضی با بازی

اپ آموزش ریاضی Prodigy برای آیفون

اپلیکیشن Prodigy یک اپلیکیشن آموزش ریاضی مبتنی بر رویکرد بازی محور است. این بازی به شکلی طراحی شده که دانسته‌ها و آموخته‌های ریاضی فرد را به چالش بکشد. این برنامه با نظارت بر عملکرد کاربر در مراحل مختلف و روند انجام آن، سطح اطلاعات او را شخصی‌سازی می‌کند. بدین ترتیب هر کاربر به شکلی منحصر‌به‌فرد در مراحل آن شروع به پیشرفت می‌کند. اپلیکیشن آموزش ریاضی Prodigy برای کاربران اندروید و iOS به صورت رایگان در دسترس است.

این برنامه در بین معلم‌ها و اساتید ریاضی نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است. دانش‌آموزان با استفاده از آن، ریاضی را به شکلی سرگرم‌کننده و جذاب یاد می‌گیرند. به خصوص که امکان تعریف پروژه‌های درسی و فعالیت‌های پروژه‌ای نیز در آن وجود دارد. گزارش عملکرد و پیشرفت کاربران نیز در این برنامه قابل دریافت است. به این ترتیب معلمان می‌توانند روند پیشرفت، نقاط قوت و ضعف دانش‌آموزان خود را تشخیص دهند.

۲- Photomath: آموزش با تصویر

اپ آموزش ریاضی Photomath برای آیفون

این اپلیکیشن آموزش ریاضی یکی از بهترین ابزارها برای تمرین و یادگیری در خانه است. بسیاری از معلم‌ها به دانش‌آموزان خود اجازه استفاده از این برنامه را سر کلاس درس نمی‌دهند. چرا که این اپلیکیشن بدون نیاز به نوشتن و واردکردن صورت مسئله، روند آموزش را دنبال می‌کند. رویکرد آن مبتنی بر واردکردن تصویری از صورت مسئله در برنامه است. برنامه Photomath با تشخیص دست‌خط و استفاده از محاسبه‌گر، جواب نهایی را همراه با حل گام‌به‌گام در اختیار کاربر می‌گذارد. در این برنامه مسائل محاسباتی پایه، کسرها، معادلات خطی و درجه دوم، نامعادلات، دستگاه‌های مختصات، مثلثات و بسیاری دیگر از مباحث مهم ریاضی پوشش داده شده است.

۳- Desmos Graphic Calculator: استفاده از ابزارهای گرافیکی

اپ آموزش ریاضی Desmos برای آیفون

این برنامه یک اپلیکیشن آموزش ریاضیست که ابزارهای گرافیکی را برای تعلیم به کار بسته است. این ابزارها برای آموزش مباحث پیچیده نظیر دیفرانسیل و انتگرال بسیار مفید هستند. با این حال محاسباتی که در آن انجام می‌شود نیازمند صرف محاسبات سنگین بوده و ملزم به استفاده از گوشی‌های قوی است. استفاده از برنامه Desmos Graphic Calculator رایگان بوده و نیازی به اتصال به اینترنت نیز ندارد. روند کار با آن نیز بسیار ساده است. تنها کافیست که ضابطه هر تابع را در آن وارد کرده تا مختصات دکارتی و قطبی آن به نمایش درآید.

۴- Mathway: یادگیری گام به گام ریاضی

در یادگیری و محاسبات ریاضی تنها جواب آخر نیست که اهمیت دارد. بلکه روند رسیدن به جواب و مراحل آن به نوعی اهمیت بیشتری دارد. یادگیری ریاضی بدون دانستن مسیر حل مسائل عملاً بی فایده است. این اپلیکیشن، یک ابزار قدرتمند برای یادگیری ریاضیات است که جواب معادلات و راه رسیدن به آن را گام‌به‌گام برای کاربر تشریح می‌کند. رابط کاربری آن نیز بسیار ساده است.

تنها کافیست مسئله را وارد برنامه کنید تا جواب نهایی را همراه با راه حل دقیق آن دریافت نمایید. این اپلیکیشن آموزش ریاضی در مباحث و زمینه‌های مختلفی کاربرد دارد. از ریاضیات پایه تا جبر، حساب دیفرانسیل و انتگرال، آمار و احتمال و بسیاری مسائل دیگر، در این برنامه ارائه شده‌اند. هرچند در یادگیری با آن باید بسیار دقیق عمل کرده و سعی کنید تمام مراحل آن را فرا بگیرید.

۵- Calculords: بازی و ریاضی

اپ آموزش ریاضی Calculords برای آیفون

این یک بازی جذاب، هیجان‌انگیز و بسیار سرگرم‌کننده برای یادگیری ریاضی است. سناریوی جذاب آن، روند متفاوتی برای یادگیری ریاضی ایجاد کرده است. در این بازی، مباحث مقدماتی و پیچیده‌‌تر ریاضی با بکارگیری اهداف مختلف تعلیم داده می‌شوند. شاید اگر در دوران مدرسه هم از این تکنیک برای آموزش استفاده می‌شد روند یادگیری ریاضی هم رویکرد جذاب‌تری پیدا می‌کرد. Calculords یک ترکیب جالب از اصول دفاعی، ساخت عرشه و حمله به تجهیزات دشمن است.

در این برنامه باید از مهارت‌های محاسباتی برای عملیات مختلف ریاضی استفاده کنید تا ترکیب بهینه‌ای از کارت‌ها برای نابودی دشمن داشته باشید. هر بار که برنده می‌شوید تعدادی کارت جدید در اختیارتان قرار می‌گیرد که می‌توانید عرشه کشتی و پایگاهتان را شخصی‌سازی کنید. با استفاده از این تکنیک‌ها روند تمرین و یادگیری ریاضی بیش از پیش جذابیت پیدا می‌کند. به این ترتیب می‌توانید سرعت پیشرفتتان را به شکل قابل توجهی افزایش دهید.

۶- MyScript Calculator: تکنیک قلم و کاغذ

اپ آموزش ریاضی MyScript Calculator برای آیفون

بسیاری از ما عادت کرده‌ایم یا ترجیح می‌دهیم که معادلات ریاضی را با استفاده از قلم و کاغذ حل کنیم. استفاده از صفحه نمایش و کیبورد تا حدودی خسته‌کننده به نظر می‌رسد. به همین دلیل اپلیکیشن آموزش ریاضی MyScript Calculator رویکرد قلم و کاغذ را در پیش گرفته است. این برنامه نیز مانند Photomath امکان تشخیص دست‌خط را دارد.

بدین ترتیب می‌تواند با تشخیص صورت مسئله، روند حل آن را دنبال کند. محاسبات پایه، درصد، توابع مثلثاتی، ریشه دوم اعداد، محاسبات لگاریتم، اعداد ثابت و بسیاری مفاهیم دیگر از جمله مباحث موجود در این نرم افزار هستند. با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید مفاهیم پایه‌ای زیادی را به سرعت فرا بگیرید.

۷- Geometry Pad: یادگیری مفرح هندسه

اپ آموزشی Geometry Pad برای آیفون

این اپلیکیشن به صورت رایگان برای کاربران اندروید و iOS در دسترس است. این برنامه مورد استقبال زیادی از طرف معلمان و دانش آموزان قرار گرفته و محبوبیت زیادی پیدا کرده است. درک مفاهیم هندسه در نرم افزار Geometry Pad بسیار ساده شده و دانش آموزان می‌توانند رویکرد آسانی را در آن دنبال کنند. این برنامه یک کلاس آموزشی کامل برای آموزش هندسه به دانش‌آموزان است. به خصوص که معلم‌ها نیز می‌توانند تکالیف دانش‌آموزان خود را با استفاده از آن تعیین کنند. دانش‌آموزان نیز با روش‌های مختلف اندازه‌گیری، استفاده از پرگار، شکل‌های هندسی، خلق طرح‌ها و شکل‌های پیچیده و بسیاری دیگر از مفاهیم آشنا می‌شوند.

۸- PhET Simulations: ابزاری کمکی برای کلاس‌ها

اپ آموزش ریاضی PhET Simulations برای آیفون

اپلیکیشن آموزش ریاضی PhET Simulations یک ابزار کمکی عالی برای کلاس‌های حضوری است. این برنامه توسط دانشگاه کلرادو طراحی شده و جایگاه ویژه‌ای بین معلم‌های ریاضیات پیدا کرده است. تصاویر متحرک موجود در آن قابلیت زیادی برای کلاس‌های درس ایجاد می‌کند. کاربرد آن در حل تکالیف مختلف فراوان است. دانش‌آموزان با استفاده از آن می‌توانند به درک بهتری از مفاهیم مختلف ریاضی دست یابند. این اپلیکیشن برای کاربران iOS و اندروید توسعه یافته است. امکان استفاده از امکانات مختلف آن نیز با پرداخت چیزی کمتر از یک دلار ممکن است. هرچند بسیاری از امکانات آن نیز به صورت رایگان در دسترس هستند.

۹- Brainscape Flashcards: فلش کارت برای یادگیری ریاضی

اپ آموزش ریاضی Brainscape برای آیفون

اپلیکیشن آموزش ریاضی Brainscape Flashcards یک برنامه منحصر‌به‌فرد برای دانش‌آموزان است. این اپلیکیشن برای کاربران iOS و اندروید توسعه یافته است. در این برنامه اطلاعات لازم از هر دانش آموز دریافت شده و پس از پردازش، برنامه‌ای کاربردی و اختصاصی برای هر یک از آنان ارائه می‌شود. از دیگر دلایل محبوبیت این نرم افزار، استفاده از فلش کارت‌ها برای آموزش فرمول به دانش‌آموزان دبیرستانی است. تکرار و مرور فرمول‌ها با تکنیک G5 به ماندگاری بیشتر فرمول‌ها در ذهن دانش‌آموز کمک زیادی می‌کند. هریک از دانش‌آموزان مطابق با یک برنامه زمان‌بندی‌شده، آموزش ریاضی را به شکلی موثر دنبال می‌کنند.

۱۰- Moose Math: ریاضی مخصوص کودکان

اپ آموزش ریاضی Moose Math برای آیفون

این اپلیکیشن به کودکان کمک می‌کند تا شمردن را یاد بگیرند. همچنین آن‌ها را با مفاهیم ساده و مقدماتی ریاضی آشنا می‌کند. محیط این برنامه به شکلی جذاب و رنگارنگ طراحی شده است. شخصیت اصلی آن نیز یک گوزن شمالی است که جذابیت زیادی برای کودکان دارد. این اپلیکیشن آموزش ریاضی با استفاده از بازی‌های مختلف برای کودکان، رویکرد سرگرم ‌کننده‌ای برای آنان فراهم کرده است. هر یک از بازی‌ها نیز به منظور آموزش مفهومی خاص از ریاضی ترتیب داده شده‌اند. این بازی‌ها با به‌چالش‌کشیدن کودک، بخش منطقی و محاسباتی ذهن او را تقویت می‌کند. این اپلیکیشن برای سیستم‌عامل‌های iOS اندروید طراحی و توسعه یافته است.

جمع‌بندی

یادگیری ریاضی یک نیاز است. ریاضیات از سالیان دور همراه انسان بوده‌ و بخش اعظمی از دنیای امروز ما بر پایه آن بنا شده است. چه به دنبال عمیق‌شدن در این حوزه باشیم و چه به عنوان یک تفریح به آن نگاه کنیم، ریاضیات همیشه مفید خواهند بود. روش‌های مختلفی به این منظور هستند که هر یک نقاط قوت خود را دارند. استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش ریاضی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. برنامه‌های زیادی در این خصوص وجود دارند که در این مقاله از سیب اپ به معرفی آن‌ها پرداختیم. می‌توانید بنا به نیازتان اقدام به نصب هر یک از آن‌ها کرده و از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوید.

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.