هالووین / پادکست

0 768

هالووین (Halloween) جشن مسیحیت و بیشتر سنتی می‌باشد که مراسم آن سه شبانه روز ادامه دارد و در شب ۳۱ اکتبر (نهم آبان) برگزار می‌شود. نکته‌هایی درباره این جشن وجود دارد که احتمال دارد از آن‌ها بی‌خبر باشید. با ما همراه باشید تا از ‌آن‌ها سر در بیاورید.

بسیاری از افراد در این شب با چهره‌های نقاشی شده، لباس‌های عجیب و غیرمرسوم، کودکانی برای قاشق زنی و جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. این جشن را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در سده نوزدهم با خود به قاره آمریکا آوردند.

بعد از کریسمس، هالووین دومین جشن بزرگ در غرب محسوب می‌شود و البته امریکایی‌ها آن را بیشتر از بقیه دوست دارند، به طوریکه سالانه بیش از ۶ بیلیون دلار برای هالووین، شکلات‌ها، جشن‌ها و لباس‌ها‌یشان خرج می‌کنند.

یکی از نمادهای هالووین یک کدوتنبل (kurbis) است که درون آن را خالی کرده و برای آن چشم و ابرو و دهان به صورتی ترسناک در می‌آورند و با روشن کردن شمع درون کدوتنبل به آن جلوه‌ای ترسناک می‌دهند. کدو تنبل عضو جدا نشدنی مراسم هالووین است. تاکنون بزرگترین کدوتنبلی که پرورش داده شده، متعلق به یک باغ سوئیسی بوده که وزنی دو هزار پوندی داشته است، چیزی در حدود یک ماشین فولکس!

اما شب نشینی هالووینی چگونه می‌گذرد؟
صحنه‌های جشن در خیابان‌ها و مراکز شهر با لباس‌های رنگارنگ و عجیب و چهره‌های ترسناک و نقاشی شده، کنده کاری کدو تنبل و روشن کردن شمعی درونش همچون فانوس، آتش بازی، روشن کردن چراغ‌های کوچک همچون ریسه و سیب بازی (در یک تشت پر از آب چند سیب می‌ریزند و بچه‌ها با دهان باید سیبهای شناور در آب را بیرون بکشند)، بازی‌های فالگیری، غیب گویی و پیش گویی کردن، شوخی و جوک تعریف کردن، بازدید از جاهای خالی از سکنه و ترسناک، گفتن داستان‌های ترسناک و تماشای فیلم‌های وحشتناک.

به هر حال بالا رفتن آدرنالین خون با این قیافه‌ها، ترس از حضور در یک خانه قدیمی، نقاشی ترسناک روی کدو تنبل و البته خوردن آب‌نبات از سرگرمی‌های آن‌هاست.

از میزان بیش از ۶ بیلیونی که خرج هالووین می‌شود، میزان دو بیلیون دلار آن تنها برای شکلات‌های مخصوص این شب است که در نهایت نزدیک به ۶۰۰ پوند شکلات می‌شوند. در امریکا نزدیک به ۴ پوند شکلات خورده می‌شود!

جشن هالویین که در کشورهای اروپایی، آمریکا و تقریبا در بسیاری از کشورهای دنیا برگزار می شود، جشنی است که به طور کامل با چهارشنبه سوری ما ایرانیان همانند است. این جشن نه تنها در ظاهر بیرونی خود اعم از آتشبازی و غیره شبیه است بلکه در باطن نیز با اهدافی همانند شکل گرفته است.

همانطور که گفته شد در این شب بسیاری از افراد لباس‌های عجیب و غیرمرسوم می‌پوشند و کودکان برای جمع‌آوری نبات و آجیل به در خانه دیگران می‌روند. که یاداور رسم قاشق زنی است. در کشورهای اسکاندیناوی در این روز آتش می افروزند و دور آن نشسته و آرزو می‌کنند. ترقه بازی و ترساندن یکدیگر از رسوم مشترک هردو جشن است ضمن اینکه اغذیه مخصوص آن شب که نزد اقوام مختلف فرق دارد نیز در این شب خورده می شود. بعد از هر دوی این جشن ها عید اصلی فرا می رسد که در ایران نوروز و در کشورهای مسیحی جشن میلاد مسیح است. پوشیدن لباس‌هایی از پوست سر حیوانات، پیشگویی توسط کشیشان، خوردن سیب و بردن باقی مانده‌های آتش و خاکستر به بام خانه‌ها که همگی بیانگر شباهت های زیاد با چهارشنبه سوری و یا حتی شب یلداست. چهارشنبه سوری به اعتقاد ایرانیان باستان شبی است که ارواح مردگان به خانه‌های خود سر می‌زنند و روشن کردن آتش به این منظور بوده است که ارواح راه خانه‌ی خود را پیدا کنند. جشن هالووین که از دوهزار سال قبل تاکنون میان غربی‌ها برگزار می‌شود، بیان کننده اعتقاد پیشینیان آنان به جهان آخرت است.

به هر حال بین هالووین و چهارشنبه سوری شباهت‌های فراوانی هست که از مراوده فرهنگی اقوام ژرمن در شمال اروپا و سلتی در مرکز اروپا و جزیره بریتانیا منجر شده است. شاید ریشه همه این مراسم به یک اعتقاد آریایی بر می‌گردد که در سالیان بسیار دور در سه شاخه بزرگ به هند، ایران و اروپا مهاجرت کرده و رسوم مشترکی را پدید آورده‌اند که در تعامل با شرایط مذهبی و اجتماعی متفاوت در هند و ایران و اروپا به اشکال متفاوتی جلوه‌گر شده است.

برای اینکه حسابی حال و هوای عجیب و غریب و مرموز هالووین رو داشته باشید، برای شما پیشنهاد بازی‌های ترسناکی رو هم داریم:

 

Five Nights at Freddy’s: Sister Location

five-nights-at-freddy-sister-location

Living Dead Zombie Chaser

۳۶۰x480bb

The Walking Dead: A New Frontier

walking-dead-new-frontier

Lost Within

lost-within

Year Walk

the-school-white-day_ هالووین

علاوه بر این بازی‌ها، فیلم‌های ژانر وحشت هم برای این شب گزینه‌های مناسبی هستند:

(۱۹۷۸) Halloween

(۱۹۷۳) The Exorcist

(۱۹۹۶) Scream

(۲۰۱۳) The Conjuring

(۲۰۰۴) Saw

(۲۰۰۲) The Ring

(۲۰۱۴) The Babadook

(۱۹۹۸) Ring

(۲۰۰۷) Paranormal activity

(۱۹۷۵) Jaws

 

هالووین تان ترسناک!

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.