چه بر سر اپلیکیشن های ایرانی اپ استور خواهد آمد ؟

0 365

سال‌هاست که کشمکش بین شرکت اپل و کاربران ایرانیش ادامه دارد. با وجود اینکه تحریم‌ها مانع خرید و فروش اپل در ایران است، هرگز تب و تاب خرید آیفون و دیگر محصولات این شرکت در ایران نخوابیده است. البته موضوع در خرید و فروش خلاصه نمی‌شود؛ کاربران ایرانی هم نیاز به دریافت و نصب برنامه از اپ‌استور اپل دارند که باز به‌خاطر تحریم‌ها کار دشواری‌ست. تا امروز، سختی‌ها مانع کاربر ایرانی و توسعه‌دهنده‌ی ایرانی که به ساخت برنامه‌های فارسی برای سیستم عامل آی‌اواس ادامه‌ میداد، نشده بود. اما شرکت اپل، هفته‌ی گذشته با رو کردن آخرین کارت، تمام برنامه‌های فارسی را از اپ‌استور حذف کرد.

شما که در حال مطالعه این مطلب هستید ، قطعا کمابیش در جریان روند حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور اپل هستید .

در هفته گذشته اپلیکیشن استارت آپ های مطرح ایرانی مثل دیجی‌کالا، علی‌بابا، الوپیک، تخفیفان، دلیون ، تپ‌سی و اسنپ از اپ استور اپل حذف شدند و این روند هم چنان ادامه دارد و تمام اپلیکیشن های ایرانی را تحت شعاع قرار میدهد .

این اولین بار نیست که اپل دست به چنین اقدامی میزند ; ولی اینبار مشکل به همه استارت آپ ها دامن میزند و خیلی جدی تر است .

اینبار این فرایند به قدری جدی و همه گیر است که برای مقابله با آن کمپین های متعدد با هشگ هایشان در فضای مجازی مشغول فعالیت هستند تا ندای مخالفان را به گوش اپل برسانند .

گزارش نیویورک تایمز از هشتگ رسمی #StopRemovingIranianApps را می توانید اینجا مطالعه کنید .

همچنین اینبار اپل ، اپلیکیشن ها را بدون اخطار قبلی از اپ استور حذف کرد و چند ساعت بعد ، تنها از طریق یک ایمیل حذف اپلیکیشن ها را به مدیران شرکتشان اطلاع داد .

ایمیلی حاوی محتوای زیر از طرف اپل برای مدیران عامل برخی از شرکت‌های ایرانی ارسال شد:

ما قادر به قرار دادن اپلیکیشن شما در اپ‌استور نیستیم. بر اساس قوانین تحریمی ایالات متحده آمریکا، اپ استور نمی تواند میزبانی، توزیع اپ و یا رابطه مالی با توسعه‌دهندگانی که از برخی کشورهای تحریم شده ساکن هستند را برعهده داشته باشد.

این قوانین پیچیده هستند و به شکل مداوم تغییر می‌کنند. در صورتی که تحریم‌های فعلی برداشته شوند، شما را تشویق می‌کنیم دوباره اپلیکیشن خود را برای قرارگیری در اپ استور ثبت کنید.

“مهدی تقی‌زاده”، مدیر عامل و بنیان‌گذار “سرویس غذای دلیون” در مصاحبه با نشریه‌ی Financial Tribune می‌گوید:

هیچ نظمی در حرکت جدید اپل وجود ندارد. با اینکه اپلیکیشن مخصوص دلیون و برخی دیگر از اپ‌استور حذف شده است، ولی هنوز هم اپ‌های ایرانی زیادی در این فروشگاه قرار دارد.

 

“مهسا مرادی”، مدیر روابط عمومی “علی‌بابا” در همین رابطه در مصاحبه با دیجیاتو میگوید:

کاربران زیادی نارضایتی خود از حذف اپلیکیشن علی‌بابا را در شبکه‌های اجتماعی عنوان کرده‌اند و در همین رابطه از ما سوال دارند. ما بزرگترین سایت گردشگری ایران هستیم و سرمایه‌گذاری زیادی روی اپلیکیشن iOS کرده بودیم اما اقدام اپل باعث تداخل در برنامه‌ها و کمپین‌های ما شد.

Screen-Shot-1396-05-31-at-10.41.34-AM

همچنین استارت آپ های دیگر مانند الوپیک و دیجی کالا پیام ذکر شده را بصورت تماس تلفنی از سوی اپل دریافت کرده اند .

“مهدی نایبی”، مدیر عامل “الوپیک” هم در گفتگو با دیجیاتو عنوان می‌کند که اپل، اپلیکیشن iOS الوپیک را بدون اخطار قبلی از روی اپ استور حذف کرده است:

ما ۴ ماه در حال توسعه نسخه جدید اپلیکیشن و اضافه کردن قابلیت‌های نوین به آن بودیم و حالا اپل بدون هیچ توضیحی آن را حذف کرده. چندین بار از آنها درخواست توضیح داشتیم که باز هم به جز ایمیل اولیه، هیچ پاسخ دیگری ارائه نشد.

نایبی می‌گوید که بعید می‌داند اپل دوباره اجازه بازگشت اپ‌های ایرانی را به اپ استور بدهد: بعضی شرکت‌ها مثل اپل، به دلیل مبهم بودن قوانین آمریکا مایل به کار کردن با شرکت‌های ایرانی نیستند. اپ ما روی گوگل پلی هم وجود دارد و بدون هیچ مشکلی کاربران از آن استفاده می‌کنند. در نتیجه اتفاقی که افتاده، تصمیم مستقیم خود اپل بوده است.

قوانین مربوط به تحریم ایران و برخی دیگر از کشورها از سوی آمریکا، به اندازه کافی مبهم هستند ولی به نظر می‌رسد که اقدام اخیر اپل، به شدت تحت تاثیر سیاست‌های دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا بوده است و این شرکت برای گرفتار نشدن در دام جریمه‌ای بزرگ از سوی دولت آمریکا، تصمیم گرفته تا صورت مسئله را پاک کرده و به این شکل، به استارتاپ‌های ایرانی ضربه بزند؛ ضربه‌ای که البته دوطرفه خواهد بود.

بر اساس آمارهای غیر رسمی، در ایران بیش از ۶ میلیون کاربر آیفون وجود دارد؛ کاربرانی که گویا به دلیل اقدامات اپل بر اساس قوانینی غیرشفاف، در آینده قادر به استفاده از اپلیکیشن و سرویس‌های بومی خود نخواهد بود و در این میانه اقدامات و موضع وزارت ارتباطات ایران هم همچنان مبهم باقی مانده است.

رفتار اپل با کاربران و استارتاپ‌های ایرانی عجیب است. این شرکت از قوانین تحریم می‌گوید، خود را موظف به اجرای آنها و حذف اپلیکیشن‌های رایگان می‌داند، در حالی که بیشتر همین اپلیکیشن‌ها در حال حاضر از فروشگاه “گوگل پلی” در دسترس هستند و شرکت گوگل احساس نمی‌کند که باید به قوانین خاصی عمل کند.

خیلی از برنامه‌های فارسی موجود در اپ‌استور، برای کاربر ایرانی بسیار پرکاربرد بودند. تصورش هم سخت است که از این پس هیچ‌کدام از کسانی که در ایران از گوشی‌های اپل استفاده می‌کنند قادر به استفاده از اسنپ و تپسی، برنامه‌های آنلاین سفارش پیک موتوری مثل الوپیک، دیجی‌کالا و خیلی دیگر از برنامه‌ها نباشند. اما همیشه راهی برای فرار از تحریم هست.  سیب‌اپ جایگزین ایرانی اپ‌استور است.

اکنون که اپل در حال حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور هست ، سیب اپ به عنوان یک مارکت ایرانی اپلیکیشن های iOS ، حمایت از تولید ملی و استارت آپ های داخلی را بر خود واجب میداند و با آغوش باز پذیرای اپلیکیشن های استارت آپ های داخلی و توسعه دهندگان اپلیکیشن های iOS ایرانی میباشد .

یک اپ‌استور ایرانی با امکانات ویژه، مخصوص کاربر ایرانیش. با وجود سیب‌اپ دریافت برنامه‌های فارسی برای کاربران آی‌اواس غیرممکن نیست. حتی شاید بتوانیم بگوییم که این کار راحت‌تر هم شده‌است. با وجود سرعت بیشتر سرورهای داخلی و نبود ارورهای مختلف و مهم‌تر از همه‌ی این‌ها با هزینه‌ای کم و بدون نیاز به اپل‌آیدی یا گیفت‌کارت، کاربر ایرانی خیلی راحت‌تر می‌تواند از این برنامه برای دریافت دیگر برنامه‌های مورد نیازش استفاده کند. به‌جز برنامه‌های فارسی، سیب‌اپ برنامه‌های خارجی عم از رایگان و غیر رایگان اپ‌استور را هم ارائه می‌دهد و همچنین می‌توانید در بخش برنامه های درخواستی سیب اپ، برنامه های مورد علاقه خود را به سیب اپ اضافه کنید تا دیگران هم از آن بهره مند شوند .

همچنین سیب اپ با فراهم آوردن بستری مناسب برای توسعه دهندگان، گام بزرگی در جهت توسعه برنامه نویسی اپلیکیشن‌های ای او اس در ایران برداشته و فرصت شغلی مناسبی برای رشد در دنیای برنامه نویسی و کسب درآمد برای توسعه دهندگان فراهم آورده است. پنل توسعه دهندگان سیب اپ هم به زودی با شرایط ویژه در اختیار توسعه دهندگان ایرانی اپل قرار خواهد گرفت .

همچنین سیب اپ یک اپ استور به زبان فارسی است و تیم پشتیبانی بصورت ۲۴ ساعته از طریق تماس تلفنی، ایمیل، ارسال تیکت و تلگرام در خدمت شماست .

برای آشنایی بیشتر با سیب اپ و برقراری ارتباط میتوانید از راه های زیر اقدام کنید :

تماس تلفنی : ۸۸۱۷۳۶۹۴-۰۲۱

(ساعات پاسخگویی : شنبه تا چهارشنبه ۱۰ الی ۱۷ – پنجشنبه ۱۰ الی ۱۴)

امور برنامه‌نویسان: dev@sibapp.com

منبع : دیجی کالا

telegram-logo-AD3D08A014-seeklogo.com

Instagram-logo

 

 

 

 

[aparat id=”http://www.aparat.com/v/4Wxry”]

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.