همه چیز درباره‌ی طرح رجیستری آیفون

0 379

طرح رجیستری موبایل چیست؟

با توجه به اینکه موضوع رجیستری موبایل این روزها داغ شده و ابهاماتی برای خریداران به وجود آمده، تصمیم داریم تا هر آنچه که لازم است در این باره بدانید را در اختیارتان بگذاریم.

طرح رجیستری موبایل با مشارکت گمرک، اصناف، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت ارتباطات و اپراتورهای تلفن همراه به اجرا گذاشته می‌شود. هر تلفن همراه یک کد منحصربه‌فرد (IMEI) دارد که با آن می‌شود گوشی را در شبکه ردیابی کرد. در بخشی از طرح رجیستری، قرار بر این است که یک بانک اطلاعاتی جامع از کدهای منحصربه‌فرد IMEI تهیه ‌شود و بر اساس آن گوشی‌های که از مبادی غیرقانونی (قاچاق) وارد کشور می‌شوند از دریافت خدمات مخابراتی محروم خواهند شد.

برای موبایل‌های قدیم که الان دست مردم و یا داخل ویترین‌هاست چه اتفاقی میفتد؟

در واقع تنها گوشی‌هایی وارد طرح رجیستری می‌شوند که برای اولین بار روشن و در سیستم شناسایی می‌شوند. گوشی‌های حال حاضر از هر مبدا که وارد کشور شده باشند فعال خواهند ماند و مردم نباید نگران از کار افتادن گوشی‌های فعلی خودشان باشند؛ تمام گوشی‌های موجود در بازار و در دست مردم تا پیش از آغاز رسمی طرح، مجاز و قابل استفاده‌اند.

 

بخش زیادی از مردم به دلیل قیمت کمتر گوشی‌های قاچاق، تمایل بیشتری برای خریدن آن‌ها دارند. همین موضوع باعث شده فروشندگان هم برای رقابت با یکدیگر از فروش گوشی‌های قاچاق بیشتر استقبال کنند. در نهایت شرکت‌های تولیدکننده هم که تنها افزایش فروش برایشان اهمیت دارد، به این گوشی‌های قاچاق خدماتی حداقلی را ارائه می‌دهند تا مشتریان خود را راضی نگه دارند. تا زمانی که این چرخه‌ی فعلی ادامه داشته باشد شرکت‌هایی که گوشی‌ها را از مبادی رسمی وارد کشور می‌کنند قادر به رقابت با قاچاقچیان نخواهند بود. در هر حال طرح رجیستری قرار است این چرخه‌ی معیوب را اصلاح کند و البته طبیعتا خارج شدن گوشی‌های قاچاق از بازار مدتی طول خواهد کشید.

علیرضا محمدی از طراحان این پروژه‌، به خبرگزاری فارس گفت: «از لحظه‌ی آغاز رجیستری، گوشی‌هایی که قاچاق وارد شده‌اند، با انداختن سیم‌کارت تشخیص داده شده و امکان سرویس‌دهی نخواهند بود.»

 آیفون‌ها و طرح رجیستری 

       

با آغاز زمزمه‌های این طرح، در بازار خرید و فروش آیفون‌های جدید، هرج و مرج ایجاد شد و قیمت آیفون X افت چشمگیری کرد. طبق پرس و جوهای انجام شده، در این بین قیمت آیفونX ۶۴ گیگ به ۴/۹ تا ۵ میلیون تومان کاهش یافت!! این درست زمانی بود که، شرکت مدیاپردازش، تنها شرکت وارد کننده گوشی‌هایی رجیستر شده، گوشی‌های قانونی‌اش را ۱ میلیون تومان بالاتر از گوشی‌های دیگر واردکننده‌ها به فروش می‌رسانید.

طرح رجیستری باعث گران شدن موبایل خواهد شد؟

به نظر می‌رسد که با اجرا شدن این طرح به صورت کلی شاهد افزایش درخواست از سوی مشتریان و در دسترس نبودن گوشی به تعداد کافی باشیم. اتفاقی که می‌تواند باعث افزایش قیمت گوشی گردد. به همین دلیل این طرح در ابتدا تنها چند برند را شامل می‌شود و همه برندها را در بر نمی‌گیرد. با تحقیقات صورت گرفته، به نظر می‌رسد که گوشی‌های دو شرکت اپل و احتمالا سامسونگ در شروع رجیستری موبایل، وارد این طرح می‌شوند. البته گفته شده تنها گوشی‌های بالارده این شرکت‌ها وارد طرح رجیستری گوشی می‌شوند. انتظار می‌رود که گوشی‌های پرچم‌دار که امسال راهی بازار شده‌اند، تحت تاثیر این طرح قرار بگیرند. محصولاتی از قبیل گلکسی اس ۸، گلگسی نوت ۸، آیفون ۷، آیفون ۷ پلاس و احتمالا آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس و آیفون X.

دهقانی‌نیا گفت:« برای جلوگیری از ایجاد تشنج در بازار و برای اینکه مشکلی برای وارد کننده‌ها پیش نیاید در فاز اول قرار نیست که تمام گوشی‌ها وارد طرح رجیستری شوند. و تنها چند برند در این طرح قرار میگیرند.»

حمیدرضا دهقانی‌نیا سخن‌گوی طرح رجیستری در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی رسمی طرح رجیستری (همتا) عنوان کرد: «نظر به شروع فرآیند پایش شبکه طرح ثبت تلفن همراه (رجیستری) و عدم مشاهده آیفون X (آیفون ۱۰) در شبکه و با عنایت به این نکته که تا این تاریخ هیچ ثبت سفارشی نیز برای گوشی آیفون ۱۰ در کشور صورت نپذیرفته و IMEI آن در گمرک ثبت نشده است، منطقا گوشی مذکور کالا قاچاق است و در این طرح پس از شروع اعمال سیاست، از شبکه اپراتوری سرویس نخواهد گرفت.»

در همین راستا سخنگوی طرح رجیستری در مصاحبه اخیرش به کاربران توصیه کرده در حال حاضر از خرید آیفون X خودداری کنند تا زمانی که محموله‌های قانونی با گارانتی رسمی وارد کشور شوند.

دهقانی‌نیا در پایان افزود: «مردم می‌توانند با ارسال IMEI این مدل گوشی به سامانه پیامکی با شماره ۷۷۷۷ از اصالت کالا و اینکه کالا در شبکه ثبت شده است یا خیر، مطمئن شوند. به عبارت دیگر اگر در استعلام، این پیام دریافت گردید که «کالا در شبکه ثبت نشده است» از خرید این گوشی خودداری کنند. در غیر این صورت طی هفته‌های آتی سرویس نخواهند گرفت.»

وزیر ارتباطات در روز چهارشنبه گذشته با حضور در رسانه ملی عنوان کرده بود که از روز ۱۴ آذر، کاربرانی که مایل به خرید موبایل‌های اپل هستند صرفاً دستگاه‌های ثبت شده در شبکه را تهیه کنند و برای افرادی که اکنون از این موبایل‌ها استفاده می‌کنند هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. با این حال در اطلاعیه جدید رگولاتوری می‌بینیم که مکانیزمی طراحی شده که برای فروش موبایل اپل یا تغییر سیم‌کارت آنها، باید مراحل رجیستری را در سامانه همتا طی کرد. هنوز مشخص نیست که این مکانیزم صرفاً مربوط به موبایل‌های اپل است یا در آینده تمام برندهایی که پیش از اجرای طرح رجیستری فعال شده‌اند و به شکل قاچاق وارد کشور شده‌اند، لازم است تا چنین مراحلی را طی کنند.

مرحله اصلی طرح رجیستری با ثبت گوشی ها و تبلت های اپل شروع می شود و تا یکی دو ماه دیگر بقیه برندهای گوشی و تبلت هم مشمول طرح خواهند شد.

سرنوشت گوشی‌های مسافری 

در اطلاعیه نوشته شده است: «مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن همراه یا تجهیز دارای سیم کارت خریداری کرده و به همراه خود وارد کشور میکنند باید شناسه بینالمللی ۱۵ رقمی (IMEI) تجهیز خریداری شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند. مسافران در هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه خود باید عوارض گمرکی آن را پرداخت کرده و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند. مسافران پس از دریافت کد فعال سازی از وزارت صنعت، معدن و تجارت باید آن را در سامانه همتا ثبت کنند.»

همتا به آدرس Hamta.ntsw.ir سامانه‌ای است که از آن تحت عنوان «سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی» یاد می‌شود و با ورود به آن، می‌توانید لیست موبایل‌های خود را وارد کنید. بر اساس آنچه در این اطلاعیه به چشم می‌خورد، یکی از کاربردهای اصلی سامانه مورد بحث برای کاربرانی است که می‌خواهند موبایلی که در خارج از کشور خریده‌اند را در ایران مورد استفاده قرار دهند.

پس از ورود به سامانه همتا، باید از طریق صفحه پایین کدی که دریافت کرده‌اید را وارد کنید تا موبایلی که به کشور آورده‌اید پس از گذشت ۳۰ روز مهلت اولیه، قابلیت ادامه کارکرد داشته باشد:

همتا-رجیستری

نتیجه نهایی

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اطلاعیه‌ای منتشر کرده که از آغاز فاز دوم طرح رجیستری حکایت دارد. با وجود اینکه مسئولین این طرح از جمله وزیر ارتباطات عنوان کرده بودند که هیچ مشکل و محدودیتی برای دستگاه‌هایی که تا قبل از روز ۱۴ آذر روشن شود وجود نخواهد داشت، این بیانیه شامل یک محدودیت کلیدی برای مالکان آیفون و آیپد فعال است.

در متن این بیانیه می‌خوانیم‌: «گوشی های اپل که در حال حاضر در شبکه اپراتورها فعال هستند در صورت تعویض سیم کارت باید در سامانه همتا فرایند انتقال مالکیت را انجام دهند.»

این بیانیه تاکید بسیاری بر اطمینان از رجیستر بودن دستگاه پیش از اقدام به خرید دارد و پیشنهاد می‌کند که خریداران بهتر است قبل از خرید، شناسه «IMEI» که بر روی جعبه دستگاه نیز مشهود است را به شماره ۷۷۷۷ پیامک کرده یا از کد دستوری *۷۷۷۷# بهره بگیرند تا از اصالت دستگاه مطمئن شوند: «خریداران حتماً پس از خرید دستگاه، باید فاکتور رسمی با مهر فروشگاه که شماره شناسه ۱۵ رقمی (IMEI) دستگاه بر روی آن درج شده را از فروشنده دریافت کنند و درصورت بروز هرگونه مشکل در مورد غیرقانونی بودن گوشی یا تجهیز، فروشنده می‌بایست پاسخگو باشد.»

پس از اجرای طرح رجیستری، هر موبایلی خریداری و وارد شبکه می‌کنید تنها با یک سیم‌کارت هم‌خوانی خواهد داشت. (موبایل‌های دوسیم‌کارت دارای دو شناسه IMEI هستند) در نتیجه اگر تصمیم به فروش موبایل گرفتید یا قصد داشتید از سیم‌کارت دیگری روی همان دستگاه بهره بگیرید، لازم است تا فرایند ثبت با سامانه ۷۷۷۷ را مجدد برای سیم‌کارت جدید انجام دهید: «در غیر اینصورت تلفن همراه بر روی سیم‌کارت جدید فقط به مدت ۳۰ روز قابل استفاده خواهدبود.»

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در این بیانیه عنوان می‌کند هیچ هزینه‌ اضافه‌ای پس از اجرای فاز دوم طرح رجیستری نباید از کاربران اخذ شود و در صورت بروز هرگونه مشکل برای کاربران پس از خرید موبایل، افراد می‌توانند از طریق سامانه ۱۲۴ مربوط به سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان و مرکز تماس طرح با شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس گرفته یا از طریق پورتال سازمان تعزیرات به آدرس tazirat۱۳۵.ir اقدام کنند.

همانگونه که وزیر ارتباطات هفته گذشته خبر داده بود، فاز دوم طرح رجیستری از امروز ۱۴ آذر ماه برای موبایل‌های اپل آغاز می‌شود و ظرف ۴۵ روز آینده، تمام برندهای موبایل قرار است زیر چتر طرح رجیستری قرار گیرند.

مرحله اصلی طرح رجیستری با ثبت گوشی ها و تبلت های اپل شروع می شود و تا یکی دو ماه دیگر بقیه برندهای گوشی و تبلت هم مشمول طرح خواهند شد.

 

 

 

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.