بررسی قابلیت های iOS 15 – قسمت دوم

در ادامه قسمت اول بررسی قابلیت های iOS 15 به معرفی چند قابلیت جدید از بخش های مختلف این سیستم عامل می‌پردازیم.

نوتفیکیشن‌ها

شاید شما هم جزو افرادی باشید که ظاهر شدن مدام و پیاپی نوتفیکیشن های مختلف در طول روز برای شما آزار دهنده باشد. در این صورت می‌توانید از قابلیت جدید iOS 15 در بخش اعلان ها با نام Scheduled Summary استفاده کنید.

در این قسمت شما تعیین می‌کنید در طول روز در ساعت های مشخصی یکباره نوتفیکیشن های یک اپلیکیشن را بصورت دسته بندی شده دریافت کنید.

برای مثال می‌توانید انتخاب کنید در چند بازه زمانی خاص اعلان های تلگرام. در بازه های زمانی دیگر اینستاگرام و به همین صورت اعلان اپلیکیشن‌های دیگر را دریافت کنید. این قابلیت کمک می‌کند اعلان هایی که دائماً بصورت پراکنده به سراغ شما می‌آیند، تمرکزتان را به هم نریزند.

بررسی قابلیت های فیس‌تایم iOS 15

اگر قابلیت های معرفی شده در کنفرانس رونمایی از iOS 15 را ملاحظه کرده باشید، اپل قابلیت های زیادی برای فیس تایم معرفی کرد. برای مثال به اشتراک گذاری صفحه نمایش یا اپلیکیشن‌ها یا ویدیو و موزیک و …. اما همه این ها برای آپدیت‌های بعدی iOS 15 هستند. و در نسخه اولیه تنها امکان به اشتراک گذاری لینک فیس تایم در دسترس عموم قرار گرفته.

این بدین معنی است که فیس تایم دیگر تنها محدود به دستگاه‌های اپل نیست و شما با اشتراک گذاری لینک تماس می‌توانید دوستان اندرویدی و همچنین ویندوزی خود را به مکالمات فیس تایم دعوت کنید.

دوربین و صدای قوی‌تر در iOS 15

در iOS 15 اکنون با باز کردن کنترل سنتر می‌توانید به قسمت های جدید برای تنظیمات دوربین و صدا دسترسی پیدا کنید.

قسمت Video Effects شامل یک حالت فیلم برداری پرتره برای تماس های فیس تایم می‌باشد.

همچنین قسمت صدا مجهز به تنظیمات برای انتخاب صدای استاندارد، ایزوله و پهنای صدای بالا شده است.

سافاری پر رمز و راز، بررسی قابلیت های مرورگر iOS 15

با ورود به سافاری iOS 15 اولین چیزی که جلب توجه می‌کند قرار گرفتن نوار آدرس در پایین صفحه است.

در حقیقت اپل با بزرگتر شدن صفحه نمایش گوشی های موبایل چاره‌ای اندیشیده تا کارکردن با مرورگرهای موبایل راحت تر باشد. با این وجو اگر تمایل دارید نوار ابزار در بالای صفحه قرار گیرد، مطابق تصویر اقدام کنید.

و به همین ترتیب می‌توانید آدرس بار را مجدداً از بالای تب های سافاری به پایین صفحه بازگردانید.

یکی دیگر از ویژگی های سافاری در این نسخه این است که به راحتی جابجایی بین صفحات هوم اسکرین‌شات‌ها یا اپلیکیشن‌های باز، اکنون می‌توانید بین تب‌های سافاری جابجا شوید. در کناره های دو طرف هر تب باز، لبه های دو تب دیگر دیده می‌شود که با اسکرول افقی می‌توانید به راحتی بین آن‌ها جابجا شوید.

اکنون در صفحه باز کردن تب های جدید با انتخاب گزینه Edit می‌توانید وارد منو تب های سافاری شوید و برای آن‌ها یک بک گراند انتخاب کنید.

و اما آخرین قابلیت سافاری در iOS 15 قابلیت گروه بندی تب هاست. شاید گاهاً در مرورگر کامپوتر چندین پنجره باز می‌کنیم و تب‌ها را میان پنجره‌ها گروه‌بندی می‌کنیم. در iOS 15 هم اپل چنین قابلیتی‌ قرار داده. با فشردن آیکون تب‌ها در گوشه پایین راست، یک پنجره برای ما باز می‌شود.

کافیست از این پنجره گزینه های Tab Group را انتخاب کنیم و تب مورد نظر خود را در گروه های ساخته شده قرار دهیم.

ممنون که در قسمت سوم بررسی قابلیت های iOS 15 هم با ما همراه بودید. فایل ویدیویی این مطلب را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید.

بزودی منتظر قسمت سوم بررسی قابلیت های iOS 15 از تیم سیب اپ باشید.

iOS 15
Comments (0)
Add Comment