Drop Test یا آزمایش مقاومت سقوط آیفون X و آزمایش خراشیدگی

0 484

این روزها آیفون X خبرسازترین و جنجالی‌ترین محصول اپل، به دست کاربران مشتاق رسیده است. دهمین نسل آیفون، با ظاهری نرم و یکدست و صفحه‌ای کاملاً صاف و بدون فرورفتگی تغییری چشمگیر در طراحی داشته است. همان طور که می‌دانید دکمه‌ی هوم (Home) از روی صفحه حذف و پشت گوشی هم از جنس شیشه ساخته شده است. علاوه بر این، بنابر ادعای اپل بدنه هم ضد خش می‌باشد. سطح شیشه‌ای در پشت گوشی قابلیت شارژ بدون سیم را ممکن می‌سازد. این خیلی هیجان انگیز است اما بدین معناست که حالا علاوه بر ال سی دی، از یک سطح دیگر هم باید محافظت کنیم. ما برای بررسی مقاومت آیفون ایکس در برابر ضریه ( Drop Test ) و خراشیده شدن چند آزمایش روی آن انجام دادیم و نتایج آن را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

تست خراشیدن و افتادن:

صفحه‌ی روی اکثر آیفون‌ها (LCD) مستعد خط و خش هستند، ریسک خش‌دار شدن گوشی در آیفون ایکس دو برابر مدل‌های معرفی شده‌ی قبلیست چرا که در این مدل علاوه بر ال سی دی شاهد یک سطح شیشه‌ای پشت گوشی هم هستیم. بدنه‌ی استیل ضد خش طیق اظهارات اپل از مدل‌های قبلی مقاوم‌تر است.

تست خراشیدگی

برای شروع تصمیم گرفتیم که با کلید روی صفحه خط و خش ایجاد کنیم. برای این آزمایش دو رنگ مختلف (خاکستری و نقره ای) آیفون ایکس را مورد بررسی قرار دادیم تا شاهد تفاوت‌های خراشیدگی در هر دو رنگ باشیم. پس از سایش مکرر کلید به شیشه‌ی پشت هر دو رنگ و بدنه‌ی ضد خش با فشار و نیروی متوسط، خوشبختانه در این مرحله هیچ خط و خشی ایجاد نشد. ولی وقتی همین آزمایش را با سمباده تکرار کردیم، خراش‌هایی واضح بوجود آمد که این خراش‌ها در رنگ خاکستری بیشتر نمایان بودند. ولی بدنه‌ی استیل در برابر خراش‌ها مقاومت کرد و نتیجه مثبت بود.

بعد از انجام این آزمایش‌ها وقتی گوشی را برگرداندیم، صحنه‌ای که با آن موجه شدیم، چندان جالب نبود. گویا هنگام انجام آزمایش که ال سی دی گوشی روی سطح سرامیکی بوده ساییده‌گی‌هایی بوجود آمده و حالا خط‌هایی خیلی ریز روی ال سی دی نمایان بود.

این بار روی ال سی دی هم همین آزمایش‌ها را تکرار کردیم و نتیجه دقیقاً مشابه شیشه‌ی پشت بود.

Drop Test

(تست افتادن از ارتفاع)

در این آزمایش ( Drop Test )، آیفون ایکس را از فاصله‌ی کمتر از یک متر از سطح زمین (۹/. متر) رها کردیم. این فاصله تقریباً به اندازه‌ی فاصله‌ی جیب تا زمین می‌باشد. شیشه‌ی پشت گوشی پس از رها کردن با زمین برخورد کرد و با ضربه‌ای از زمین کنده و برعکس شد و روی ال سی دی فرود آمد.

حالا شیشه‌ی پشت گوشی رو به ما قرار گرفته و نتیجه‌ی دردناک قابل مشاهده بود. شیشه از سه جهت از زوایای مختلف ترک خورده بود! و حتی در بدنه‌ی ضد خش هم از نقطه‌ای که به آن ضربه وارد شده بود خراشیدگی دیده می‌شد. بدنه در قسمت سمت راست بالای گوشی هم لب پریدگی و خراشیدگی‌هایی داشت.

drop test

برای اولین ضربه این نتیجه اصلاً خوب نبود. یک بار دیگر این تست ( Drop Test ) را با شرایط مشابه تکرار کردیم. با این تفاوت که این بار از سمت ال سی دی گوشی را به سمت زمین رها کردیم و بعد از رها شدن و برخورد با زمین به همان شکل به سمت ال سی دی قرار گرفت. صفحه‌ی شیشه‌ای دوباره دچار آسیب شد و یک شکستگی جدید عمیق‌تر به صورت اریب و ممتد از بالا به پایین ایجاد شد.

Drop test

وقتی گوشی را به سمت ال سی دی برگرداندیم تا نتیجه را بررسی کنیم شاهد ترک‌هایی جدید در قسمت پایینی صفحه بودیم. شدیدترین شکستگی مربوط به قست سمت راست پایین صفحه بود. دقیقا نقطه‌ای که لحظه‌ی اول با زمین برخورد داشت. با کشیدن دست روی قسمت آسیب دیده ذراتی خیلی ریز مثل خرده شیشه حس می‌شد. با قفل کردن صفحه و سیاه شدن ال سی دی یک ترک خوردگی بسیار نازک دیگر هم نمایان شده بود.

dROP TEST

با توجه به این نتایج برای بار سوم این آزمایش ( Drop Test ) را تکرار نکردیم تا شاهد خرابی‌هایی بیشتر نباشیم!

پس از همه‌ی این مراحل قفل گوشی را باز کردیم تا کارکرد آن را بررسی کنیم. همه چیز به خوبی کار می‌کرد ولی در ظاهر این آیفون نابود شده بود. به نظر می‌رسد آیفون ایکس شکستنی‌تر از مدل‌های قبلی باشد. اگرچه هیچ کدام از این تست‌ها علمی نبوده‌اند، اما با توجه به هزینه‌ی گزافی که برای خرید آیفون جدید خود می‌پردازید توصیه‌ی ما به شما تهیه‌ی یک کیس مقاوم و مطمئن در کنار آن است.

نظر خود را درباره این مطلب بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.